Herbicidi

Laudis

Herbicidi

Laudis

Sistemični herbicid za zatiranje ozkolistnega in širokolistnega plevela.

Prednosti

  • Odlično deluje tudi v sušnih razmerah.
  • Eno uro po škropljenju ga dež ne more izprati.
  • Samostojno ga lahko uporabimo vse do 8 lista koruze.
  • Zaradi vsebnosti varovala ne zavira koruze v rasti.

Vsebuje

tembotrion 44 g/l

Formulacija

OD - Oljna disperzija

Pakiranje

1 L, 5 L

Sredstvo uporabljamo

V koruzi in sladki koruzi, maku, pri pridelavi okrasnih iglavcev

Uporaba

1) GLAVNE UPORABE:
Sredstvo LAUDIS se uporablja v koruzi in sladki koruzi za zatiranje ozkolistnega in širokolistnega plevela v odmerku 1,15 do 2,25 L/ha ob porabi vode 200 do 300 L/ha. Uporabi se lahko tudi deljen odmerek (split aplikacija). Skupaj, pri obeh tretiranjih, odmerek ne sme preseči 2,25 L/ha, pri čemer posamezen odmerek ne sme preseči 1,5 L/ha. Za prvo tretiranje se priporoča odmerek 1 L/ha, za drugo tretiranje pa odmerek 1,25 L/ha.

2) MANJŠE UPORABE:
Manjše uporabe se navedejo na ločenem delu etikete z navodilom za uporabo, pri čemer se na etiketo navede opozorilo: »Učinkovitost in fitotoksičnost fitofarmacevtskega sredstva LAUDIS pri uporabi na spodaj navedenih gojenih rastlinah ni bila preverjena, zato odgovornost v zvezi z uporabo fitofarmacevtskega sredstva LAUDIS na navedenih gojenih rastlinah prevzame uporabnik.«.
Sredstvo LAUDIS se kot manjšo uporabo uporablja za zatiranje ozkolistnega in širokolistnega plevela: - pri pridelavi okrasnih iglavcev v odmerku 1,7 L/ha in porabi vode 200 do 400 L/ha. S sredstvom se tretira spomladi, v prostoru med vrstami. S sredstvom se lahko na istem zemljišču tretira največ enkrat na leto. - v maku, v odmerku 2,25 L/ha in porabi vode 200 do 400 L/ha. S sredstvom se tretira spomladi, po vzniku, v razvojni fazi od 2 do 8 razvitih pravih listov (BBCH 12-18). S sredstvom se lahko na istem zemljišču tretira največ enkrat na leto.

Zelo dobro zatira (učinkovitost >92 %): belo metliko (Chenopodium album), mnogosemensko metliko (Chenopodium polyspermum), breskovo dresen (Persicaria maculosa), ščavjelistno dresen (Polygonum lapathifolium), drobnocvetni rogovilček (Galinsoga parviflora), pasje zelišče (Solanum nigrum), navadno zvezdico (Stellaria media), pravo kamilico (Matricaria chamomilla), njivski mošnjak (Thlaspi arvense), baržunasti oslez (Abutilon theophrasti), navadni kristavec (Datura stramonium), tridelni mrkač (Bidens tripartita), navadno kostrebo (Echinochloa crus-galli), zeleni muhvič (Setaria viridis) in enoletno latovko (Poa annua). Dobro zatira (učinkovitost 88-92 %): ptičjo dresen (Polygonum aviculare), navadni slakovec (Polygonum convolvulus), srhkodlakavi ščir (Amaranthus retroflexus), njivski slak (Convolvulus arvensis), divji sirek (Sorghum halepense), plezajočo lakoto (Galium aparine) in golo proso (Panicum dichotomiflorum).

Čas tretiranja

S sredstvom se tretira po vzniku koruze in sladke koruze, ko ima le-ta razvitih od 2 do 8 pravih listov (BBCH 12-18). Optimalen čas uporabe je, ko je večina plevelov vznikla. Ozkolistni plevel je najbolj občutljiv v razvojni fazi dveh pravih listov (BBCH 12), širokolistni pa v razvojni fazi od 2 do 8 razvitih pravih listov (BBCH 12-18). Pri tretiranju v deljenem odmerku (split aplikaciji) se opravi drugo tretiranje v 7 do 14 dnevnem razmaku.

Priprava sredstva za uporabo

Sredstvo pred uporabo dobro premešamo v zaprti embalaži, tako da dobimo homogeno tekočino.
Odmerjeno količino sredstva vlijemo v rezervoar škropilnice, ki je do polovice potrebne količine napolnjen z vodo. Med stalnim mešanjem dopolnimo rezervoar škropilnice z vodo do potrebne količine. Z mešanjem nadaljujemo do porabe škropilne brozge.

Opozorila

Sredstvo se lahko na isti površini uporabi največ enkrat v rastni sezoni oziroma dvakrat, če se ga uporabi v deljenem odmerku (split aplikaciji). Sredstvo ne deluje na plevele, ki vzklijejo po tretiranju. Na površine, tretirane s sredstvom LAUDIS, se sme v primeru predčasnega preoravanja posevka koruze na isti površini sejati/saditi:
- takoj po preoravanju: koruzo, rž; - 4 mesece po tretiranju: ozimni ječmen, ozimno pšenico, ozimno oljno ogrščico, solato, korenje;
- 4,5 mesece po tretiranju: ozimno durum pšenico, ozimno tritikalo;
- 5 mesecev po tretiranju: durum pšenico, čebulo, radič, lucerno;
- 10 mesecev po tretiranju: lan, grah, krompir, sladkorno peso, jari ječmen, jaro ogrščico;
- 11 mesecev po tretiranju: sončnice.

V nasprotnem primeru se lahko na teh rastlinah pojavijo znaki fitotoksičnosti. Na širokolistnih sosednjih gojenih rastlinah (grah, sončnice, sladkorna pesa, soja, krompir, jara ogrščica ipd.) obstaja tveganje za pojav fitotoksičnosti zaradi zanašanja škropilne brozge 1 meter od površine, tretirane s sredstvom LAUDIS. Znaki fitotoksičnosti se lahko pojavijo na bčutljivih sortah fižola, ki predvidoma po treh tednih izginejo.

Mešanje

Za zatiranje navadnega plotnega slaka (Calystegia sepium) in boljše delovanje na njivski slak (Convolvulus arvensis) priporočamo mešanje s sredstvom na osnovi aktivne snovi dikamba. Imetnik registracije jamči, da navedeno mešanje ne vpliva na delovanje sredstev.

Izkušnje s terena

Poraba vode naj bo med 200-300 L/ha. S pripravkom Laudis škropimo, po vzniku plevelov, ko ima koruza razvite 4-5 listov.
V kombinaciji s partnerjem odlično zatremo tudi trajne širokolistne plevele.

Pogoji skladiščenja

Sredstvo shranjujemo v izvirno zaprti embalaži, suhem, hladnem, zračnem in zaklenjenem prostoru, stran od sončne svetlobe in zavarovano pred zmrzaljo. Hranimo ga ločeno od hrane, pijače in krmil ter nedostopno otrokom in nepoučenim osebam.

Fitotoksičnost

Če se sredstvo uporablja v skladu z navodili za uporabo, ni pričakovati znakov fitotoksičnosti na koruzi. V primeru, da se znaki fitotoksičnosti pojavijo na občutljivih hibridih koruze, le-ti v roku treh tednov postopoma izginejo. O občutljivosti posameznih hibridov koruze se je treba predhodno posvetovati z zastopnikom za sredstvo. Po izkušnjah zastopnika je možen pojav fitotoksičnosti pri tretiranju hibrida koruze Suzann.

Način delovanja

Laudis je selektivni herbicid, ki pri ciljnih plevelnih rastlinah povzroči razbarvanje in odmrtje tkiv izpostavljenih sončni svetlobi.

Zaščita okolja

Pri tretiranju je treba preprečiti onesnaženje vodotokov, vodnjakov, jezer in izvirov tako, da se upošteva predpise s področja varovanja voda. Zaradi zaščite vodnih organizmov je treba upoštevati netretiran varnostni pas 15 m tlorisne širine od meje brega voda 1. reda in 5 m tlorisne širine od meje brega voda 2. reda.

Preuzmite povezane datoteke