Herbicidi

Alister new

Herbicidi

Alister new

Alister® new je sistemični herbicid za zgodnje zatiranje ozkolistnih in širokolistnih plevelov v ozimni pšenici.

Prednosti

  • Idealen za zgodnje spomladansko zatiranje plevelov.
  • Edinstvena kombinacija treh preverjenih aktivnih učinkovin.
  • Sistemično delovanje na ciljne plevele.
  • Izboljšano delovanje na širokolistne in ozkolistne plevele

Vsebuje

jodosulfuron-metil natrij 7,5 g/L
mezosulfuron metil natrij 9 g/L
diflufenikan 120 g/L
mefenpir-dietil (varovalo) 27 g/L

Formulacija

OD - Oljna disperzija

Pakiranje

1 L

Karenca

Karenca za ozimno pšenico je zagotovljena s časom uporabe.

Uporaba

Sredstvo ALISTER NEW se uporablja kot sistemični herbicid v ozimni pšenici za zatiranje ozkolistnega in širokolistnega plevela v odmerku 1 L/ha in porabi vode 200 do 400 L/ha.

Sredstvo učinkovito zatira naslednje enoletne ozkolistne in širokolistne plevele: plezajočo lakoto (Galium aparine), kamilice (Matricaria spp.), navadno zvezdico (Stellaria media), jetičnike (Veronica spp.), latovke (Poa spp.), poljski mak (Papaver rhoeas), ljuljke (Lolium spp.), njivski lisičji rep (Alopecurus myosuroides), nacepljenolistno krnomočnico (Geranium dissectum) in navadno njivko (Aphanes arvensis). Pri uporabi konec zime ali na začetku pomladi pa omejuje številčnost populacije njivske vijolice (Viola arvensis).

Čas tretiranja

S sredstvom se tretira konec zime ali zgodaj spomladi, od razvojne faze dveh razvitih listov do faze konca razraščanja posevka (BBCH 12-29). Ozkolistni plevel je najbolj občutljiv od razvojne faze enega do faze treh razvitih pravih listov, širokolistni pa od razvojne faze dveh do faze štirih razvitih pravih listov.

Priprava sredstva za uporabo

Pred odmero sredstva, vsebino v plastenki dobro pretresemo. Odmerjeno količino sredstva ob stalnem mešanju vlijemo v rezervoar škropilnice, ki je do polovice potrebne količine napolnjen s čisto vodo. Izpraznjeno embalažo do čistega speremo z vodo in vsebino zlijemo v rezervoar. Rezervoar škropilnice dopolnimo z vodo do potrebne količine. Neprestano mešamo dokler raztopina ne postane homogena. Z mešanjem nadaljujemo do porabe škropilne brozge.

Opozorila

S sredstvom se lahko na istem zemljišču tretira največ enkrat v eni rastni sezoni. Uporaba sredstva ALISTER NEW v terminu ob koncu zime ali zgodaj spomladi zoper kamilice ali nacepljenolistno krnomočnico ni podprta s podatki o učinkovitosti, zato je v praksi mogoče pričakovati tudi nekatera odstopanja od zgoraj navedenih stopenj učinkovitosti.
Tretirati je treba v brezvetrju. Preprečiti je treba zanašanje na sosednje posevke, še posebej na lucerno, grah in oljno ogrščico.

Mešanje

Za izboljšano delovanje lahko mešamo z močilom na osnovi demetiliranega Alister new repičnega olja (npr. Mero) v odmerku 1 L/ha. Imetnik registracije jamči, da navedeno mešanje ne vpliva na delovanje sredstev.

Izkušnje s terena

Za boljši pretok aktivnih učinkovin po plevelu, naj bodo v času škropljenja temp. nad 5 ºC.
Pri temperaturah 2–5 ºC je delovanje nekoliko počasnejše, vendar končna učinkovitost ni zmanjšana.

Pogoji skladiščenja

Sredstvo shranjujemo v izvirno zaprti embalaži v temnem, suhem, zračnem in zaklenjenem prostoru, pri temperaturah med 0 in 30 °C. Hranimo ga ločeno od hrane, pijače in krmil ter nedostopno otrokom in nepoučenim osebam.

Kolobar

Po tretiranju posevka v zimskem ali zgodnjem spomladanskem terminu se lahko v kolobar vključi naslednje gojene rastline: trave iz rodu Lolium, oljno ogrščico, ozimni in jari ječmen, ozimno in jaro pšenico, tritikalo, grah, peso, sončnice, koruzo ter po predhodnem preoravanju lucerno (od avgusta dalje). V primeru predčasnega propada posevka se ne sme sejati sončnic, lana, oljne ogrščice, krompirja, ovsa, pese, soje, trav iz rodu Lolium in lucerne. Po preteku 75 dni in po predhodni obdelavi tal se lahko seje koruzo.

Fitotoksičnost

Sredstvo ob predpisani uporabi načeloma ni fitotoksično za gojene rastline. Občasno se na gojenih rastlinah lahko pojavijo prehodni znaki fitotoksičnosti, ki pa ne vplivajo na kakovost in količino pridelka.

Način delovanja

Sredstvo ALISTER NEW vsebuje tri aktivne snovi: diflufenikan, jodosulfuron-metil-natrij in mezosulfuron-metil-natrij. Diflufenikan preprečuje nastanek karotenoidov in vstopa v plevele večinoma preko koreninic in stebelc kalečih plevelov ter preko listov že vzniklih mladih plevelov, v katerih povzroči razgraditev klorofila. Mezosulfuron-metil-natrij in jodosulfuron-metil-natrij imata sistemično delovanje; preprečujeta nastanek encima acetolaktat sintetaza in v rastlino vstopata preko celotne rastline, predvsem pa skozi liste.

Antirezistentna strategija

Herbicid ALISTER NEW vsebuje tri aktivne snovi. Aktivni snovi jodosulfuron metil - natrij in mezosulfuron metil - natrij pripadata kemijski skupini sulfonil sečninskih herbicidov, diflufenikan pa kemijski skupini anilidi karboksilnih kislin. Glede na način delovanja pripadata jodosulfuron metil-natrij in mezosulfuron metil - natrij skupini inhibitorjev encima acetolaktat sintetaza (HRAC skupina 2, stara oznaka B), diflufenikan pa inhibitorjem oblikovanja karotenoidov (HRAC skupina 12, stara oznaka F1). Tveganje za razvoj rezistence na herbicide iz omenjene skupine je zmerno do visoko če se sredstvo uporablja brez vsakršnih omejitev. Pojavu rezistence se lahko izogne ali se ga vsaj upočasni z menjavanjem ali mešanjem sredstev, ki imajo različne načine delovanja. Zato se priporoča izmenična uporaba herbicidov z različnimi načini delovanja.

Zaščita okolja

Pri tretiranju je treba preprečiti onesnaženje vodotokov, vodnjakov, jezer in izvirov tako, da se upošteva predpise s področja varovanja voda. Zaradi zaščite vodnih organizmov je treba pri tretiranju upoštevati netretiran varnostni pas 15 m tlorisne širine od meje brega voda 1. reda in 5 m tlorisne širine od meje brega voda 2. reda.