O nas

Trajnost

O nas

Trajnost

Nihče ne more napovedati prihodnosti, lahko pa jo s skupnimi močmi oblikujemo. V Bayerju smo predani izgradnji boljšega sveta, v katerem lahko s pomočjo inovacij v kmetijstvu skupaj premagamo lakoto in podnebne spremembe. Zato vsak dan raziskujemo nove potencialne tehnologije, ki nam pomagajo pri soočanju z našimi največjimi izzivi in oblikovanju trajnostne prihodnosti.

Kmetijstvo kot dejavnost je že od nekdaj zaznamovalo stremenje k inovacijam in napredku. Od samega začetka so pridelovalci iskali boljše načine za prehranjevanje sebe, svojih družin in skupnosti. Enako si prizadevamo danes, ko skupaj delamo na razvoju trajnostnih rešitev, ki bi pridelovalcem omogočale proizvodnjo hrane za rastoče prebivalstvo, ne da bi pri tem škodovale okolju.

Naši cilji

Pridelovalcev ne moremo uspešno podpirati brez varovanja planeta in okolja. Zato si prizadevamo iskati načine, kako pridelovalcem ponuditi tehnologije, ki jim pomagajo pri pridelavi hrane brez povzročanja škode okolju.

Uspeh naših inovativnih tehnologij bomo še naprej merili ne le po večji pridelavi, ampak tudi po trajnostnosti le-te. Da bi do leta 2030 zmanjšali vpliv kmetijstva na okolje, smo kot podjetje predani razvoju ključnih področij trajnosti.

Spodbujanje odprtosti in transparentnosti

Zaupanje je ključni del našega poslovanja. Da bi lahko zgradili bolj trajnosten kmetijski sistem, v Bayerju spodbujamo odprt dialog o naših izdelkih in inovacijah. Zato omogočamo odprt dostop do naših internih študij o varnosti izdelkov in učinkovin, delamo pa tudi na programih, preko katerih k sodelovanju vabimo znanstvenike, novinarje in neprofitne organizacije.

Varstvo ljudi, rastlin in okolja

Pri razvoju naših izdelkov se držimo strogih in doslednih varnostnih standardov, zato prodajamo le izdelke, ki izpolnjujejo vse kriterije lokalnih, regionalnih in nacionalnih trgov. Da na najboljši način vedno zagotovimo varne in učinkovite rešitve, delamo na novi oceni našega postopka odobritve izdelkov.

Podpora pridelovalcem

Na globalni ravni si prizadevamo pridelovalcem omogočiti boljši dostop do kmetijskih rešitev, ki jih potrebujejo za uspešno gojenje rastlin. Da bi jim pomagali sprejeti trajnostne tehnologije, bomo v naslednjem desetletju vložili pet miljard evrov v nove tehnologije za zaščito pridelkov. Naše naložbe v raziskave in razvoj nam bodo omogočile raziskovanje novih modelov zaščite pridelkov, razvoj integriranih rešitev zaščite in okrepitev sodelovanja z vodilnimi znanstveniki na tem področju, da bi skupaj razvijali prilagojene rešitve za pridelovalce na različnih lokacijah.

Sodelovanje s strokovnjaki za trajnostni razvoj

Pri razvoju trajnostnih rešitev v agrikulturi sodelujemo z vodilnimi strokovnjaki na področju kemije, biologije in statistike. Poleg tega vabimo svetovno priznane strokovnjake in pomembne deležnike s področja trajnosti, da sodelujejo v Bayerjevem Svetu za trajnostni razvoj. S temi partnerstvi dvigujemo standarde trajnosti in preglednosti v kmetijski industriji.

Varna uporaba fitofarmacevtskih sredstev in zatiranje nedovoljenih fitofarmacevtskih sredstev

Poleg globalnih ciljev in področij našega dela sodelujemo tudi z ustreznimi evropskimi in slovenskimi organi na področjih varne uporabe fitofarmacevtskih sredstev, ustreznega ravnanja z odpadki in zatiranja trgovine z nedovoljenimi fitofarmacevtskimi sredstvi.

V Evropi projekte na tovrstnih področjih izvaja združenje Crop Life Europe (CLE), v Sloveniji pa takšni projekti spadajo v pristojnost Gospodarskega interesnega združenja fitofarmacije (GIZ fitofarmacije), katerega član je tudi Bayer.

GIZ fitofarmacije uspešno izvaja projekte na področju varne uporabe fitofarmacevtskih sredstev ter zatiranja nedovoljenih in nelegalnih fitofarmacevtskih sredstev. Več o vseh projektih lahko preberete na fitofarmacija.si.

Bayer podpira tudi projekt TOPPS Life za zaščito voda. Več o tem projektu izveste tej povezavi.

Ravnanje z odpadki

Pravilno ravnanje z embalažo fitofarmacevtskih sredstev po njihovi uporabi je zelo pomembno, saj lahko prazna embalaža, ki ni pravilno očiščena, predstavlja nevarnost za ljudi in okolje.

Ravnanje z odpadno embalažo, v kateri so bila fitofarmacevtska sredstva, opredeljujeta Pravilnik o ravnanju z odpadki (Uradni list RS št. 84/1998) in Pravilnik o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo (Uradni list RS št. 104/2000).

Zbiranje je organizirano preko Gospodarsko interesnega združenja GIZ fitofarmacije, več si lahko preberete na povezavi GIZ fitofarmacije (fitofarmacija.si).