Fungicidi

Teldor SC 500

Fungicidi

Teldor SC 500

Fungicid za zatiranje cvetne monilije, sadne gnilobe in sive grozdne plesni (botritisa).

Prednosti

  • Najučinkovitejši pripravek za zatiranje botritisa
  • Kratka karenca za sadne vrste.

Vsebuje

fenheksamid 500 g/L

Formulacija

SC - Koncentrirana suspenzija

Pakiranje

1 L

Sredstvo uporabljamo

Na trti za pridelavo vinskega in namiznega grozdja, na jagodah, češnjah, silvah in češpljah, breskvah, rozgastem sadju, ribezu, borovnicah, kosmuljah in brusnicah, okrasnih rastlinah

Karenca

14 dni za vinske in namizne sorte grozdja, 7 dni za rozgasto sadje, 3 dni za češnje, ribez, borovnice, kosmulje, brusnice, slive, češplje, breskve, ter 1 dan za jagode. Za okrasne rastline karenca ni potrebna.

Uporaba

Sredstvo TELDOR SC 500 se uporablja kot preventivni fungicid na:

a) trti za pridelavo vinskega in namiznega grozdja za zatiranje sive grozdne plesni (Botryotinia fuckeliana) v odmerku 1,5 L/ha, ob porabi vode do 1000 L/ha (15 mL na do 10 L vode). S sredstvom se tretira od fenološke faze konca cvetenja do faze, ko so jagode zrele za trganje (BBCH 69-89). S sredstvom se lahko na istem zemljišču tretira največ dvakrat v eni rastni sezoni v presledku 8 dni.

b) jagodah na prostem za zatiranje sive plesni (Botryotinia fuckeliana) v odmerku 1,5 L/ha, ob porabi 200-600 L vode na ha (15 mL na 2-6 L vode na 100 m2). S sredstvom se tretira od fenološke faze prvi niz cvetov na dnu rozete do faze drugega pridelka (BBCH 55-89). S sredstvom se lahko na istem zemljišču tretira največ trikrat v eni rastni sezoni v presledku 7 dni.

c) češnjah za zatiranje navadne sadne gnilobe (Monilinia fructigena) in cvetne monilije (Monilinia laxa) v odmerku 0,5 L/ha na 1 m višine, ob porabi 500 L vode na 1 m višine krošnje (10 mL/10 L vode na 1 m višine krošnje) oziroma v največjem skupnem odmerku 1,5 L na ha, ob porabi vode 1500-2000 L na ha. S sredstvom se tretira od fenološke faze nabrekanja cvetnih brstov do faze zrelih plodov (BBCH 51-89). S sredstvom se lahko na istem zemljišču tretira največ trikrat v eni rastni sezoni v presledku 10 dni.

d) slivah in češpljah za zatiranje navadne sadne gnilobe (Monilinia sp.) v odmerku 0,5 L/ha na 1 m višine krošnje, ob porabi 500 L vode na 1 m višine krošnje (10 mL na 10 L vode na 1 m višine krošnje) oziroma v največjem skupnem odmerku 1,5 L na ha, ob porabi vode 1500-2000 L na ha. S sredstvom se tretira od fenološke faze nabrekanja cvetnih brstov do faze zrelih plodov (BBCH 51-89). S sredstvom se lahko na istem zemljišču tretira največ trikrat v eni rastni sezoni v presledku 12 dni.

e) breskvah za zatiranje navadne sadne gnilobe (Monilinia sp.) v odmerku 1 L/ha ob porabi vode 400-1000 L/ha (10 mL na 4-10 L vode). S sredstvom se tretira od fenološke faze nabrekanja cvetnih brstov do faze zrelih plodov (BBCH 51-89). S sredstvom se lahko na istem zemljišču tretira največ dvakrat v eni rastni sezoni v presledku 7 dni.

f) rozgastem sadju (maline in robide) za zatiranje sive plesni (Botryotinia fuckeliana) v odmerku 1,5 L/ha, ob porabi vode 400-1000 (15 mL na 4-10 L vode na 100 m2). S sredstvom se tretira od fenološke faze, ko poganjki dosežejo okoli 20% končne dolžine do faze prvih zrelih plodov (BBCH 32-89). S sredstvom se lahko na istem zemljišču tretira največ štirikrat v eni rastni sezoni v presledku 8 dni.

g) ribezu, borovnicah, kosmuljah in brusnicah za zatiranje sive plesni (Botryotinia fuckeliana) v odmerku 1,5 L/ha, ob porabi vode 400-1000 (15 mL na 4-10 L vode na 100 m2). S sredstvom se tretira od fenološke faze vidnih prvih cvetnih brstov do faze dokler jagode na dnu grozda ne začnejo odpadati (BBCH 55-89). S sredstvom se lahko na istem zemljišču tretira največ štirikrat v eni rastni sezoni v presledku 7-10 dni.

g) okrasnih rastlinah na prostem za zatiranje sive plesni (Botryotinia fuckeliana) v odmerku 2 L/ha (20 mL/10 L vode na 100 m2), ob porabi največ 1000 L vode na ha. S sredstvom se lahko na istem zemljišču tretira največ dvakrat v eni rastni sezoni v presledku 10 dni.

Priprava sredstva za uporabo

Pred odmero pripravka vsebino v plastenki dobro pretresite. Odmerjeno količino pripravka vlijemo skozi sito neposredno v rezervoar škropilnice, ki je do polovice napolnjen s čisto vodo. Ob stalnem mešanju rezervoar napolnimo z vodo. Škropilne brozge nikoli ne pripravimo več, kakor je nujno potrebno. Majhne količine preostale škropilne brozge razredčimo z vodo v razmerju 1:10 in jo nanesemo na že poškropljeno zemljišče.

Mešanje

O mešanju z drugimi pripravki se posvetujte z našimi svetovalci. Proizvajalec jamči, da navedeno mešanje ne vpliva na delovanje pripravkov.

Pogoji skladiščenja

Sredstvo shranjujemo v izvirno zaprti embalaži, v hladnem, suhem, zaklenjenem o prostoru, pri temperaturah med -10 in 40 C, izven dosega otrok in ločeno od živil, pijač in krmil!

Fitotoksičnost

Sredstvo ni fitotoksično, če se ga uporablja v skladu z navodili za uporabo.

Antirezistentna strategija

Sredstvo TELDOR 500 SC vsebuje aktivno snov fenheksamid. Tveganje za razvoj rezistence (odpornosti) na aktivno snov fenheksamid za Monilinia spp. je srednje in za Botrytis cinerea veliko. Dodatne informacije so vam na voljo na www.frac.info. Pri večletni zaporedni uporabi fungicidov z enakim načinom delovanja na istih površinah, lahko na takšnih površinah bolj odporni organizmi preživijo, se razmnožijo in postanejo prevladujoči. Z namenom preprečevanja nastanka pojava rezistence na isti površini se priporoča izmenična uporaba fungicidov z različnimi načini delovanja.

Zaščita okolja

Pri tretiranju je treba preprečiti onesnaženje vodotokov, vodnjakov, jezer in izvirov tako, da se upošteva predpise s področja varovanja voda. Zaradi zaščite vodnih organizmov je treba pri tretiranju češenj, sliv in češpelj upoštevati netretiran varnostni pas 30 m tlorisne širine od meje brega voda 1. in 2. reda. Zaradi zaščite vodnih organizmov je treba pri tretiranju breskev upoštevati netretiran varnostni pas 20 m tlorisne širine od meje brega voda 1. in 2. reda. Zaradi zaščite vodnih organizmov je treba pri tretiranju trte, rozgastega sadja, kosmulj, brusnic, ribeza in borovnic upoštevati netretiran varnostni pas 15 m tlorisne širine od meje brega voda 1. in 10 m tlorisne širine od meje brega 2. reda.
Zaradi zaščite vodnih organizmov je treba pri tretiranju jagod in okrasnih rastlin upoštevati netretiran varnostni pas 15 m tlorisne širine od meje brega voda 1. in 5 m tlorisne širine od meje brega 2. reda.