Oidij
Oidij (Uncinula necator) vinsko trto napada od začetka brstenja, predvsem v senčnih delih v toplem in suhem vremenu. S pregledi začnemo 3 tedne po začetku brstenja in prva škropljenja opravimo od 8 tedna od začetka brstenja (prej so brsti še zaprti).
Simptomi
Gliva zajeda vse nadzemne dele. Po okužbi se na rastlini pojavi pepelasta prevleka.Okuženi poganjki imajo značilen plesniv vonj.
|
Poškodbe na grozdnih jagodah, siv poprh, razpočene jagode z vidno pečko |
|
Popolnoma uničen pridelek, možnost okužbe z glivo botritisa |
|
Rjave pege na lesenem poganjkih in na grozdnih jagodah |
Varstvo
Preventivno varstvo izvajamo tako, da:
- ocenimo stopnjo nevarnosti okužbe glede na sorto in območje na katerem se nahaja vinograd,
- upoštevamo oceno napada v preteklem letu in prisotnost prezimitvenih stadijev,
- izvedemo zgodnja škropljenja (od začetka brstenja), da bi se izognili prenosu glive na rastlino,
- v fazi največje občutljivosti škropimo pogosteje (od začetka cvetenja do začetka obarvanja jagod).
Program varstva prilagodimo ugotovitvam. V primeru manjše nevarnosti za okužbo z oidijem, opravimo prva škropljenja s pripravki na podlagi žvepla. V najobčutljivejšem obdobju, od začetka cvetenja in vse do faze razvoja plodičev, priporočamo uporabo pripravka Luna® Experience izmenično s pripravkom ®Falcon. V obdobju debeljenja in vse do mehčanja jagod pa priporočamo izmenično uporabo pripravkov Luna® Experience in Nativo®. Pripravek Luna® Experience uporabimo v odmerku 0,375–0,5 L/ha, odvisno od časa uporabe. Učinkovito delovanje boste dosegli s tretiranji v razmaku 12–14 dni. Če obstaja verjetnost večje okužbe, moramo s programom varstva začeti že prej, ko je vinska trta v zgodnjih fazah rasti.